تبلیغات
عمومی - بشقاب پرنده ها

بشقاب پرنده ها [بشقاب پرنده , ]

شاید شروعی برای دوران جدید بشقابهای پرنده را بتوان سالهای 1946 و 1947 دانست . در این سالها كه جامعه انسانی از پیشرفتهای علمی و فنی خود كاملا به وجد آمده بود؛ به یكباره گزارشهای فراوانی از مشاهده اجرام پرنده ناشناس در گوشه و كنار آمریكا و اروپا منتشر شد . در ابتدا گمان می شد این اجرام نوعی ابزار پروازی جدید و ساخت شوروی سابق است كه اینك در آغاز جنگ سرد قرار است نقش جاسوسهای هوایی بلوك شرق را بر عهده گیرد اما انتشار گزارش رویت این سفاین بیگانه! بر فراز كاخ كرملین در مسكو و سپس نقاط دیگر شوروی و انتشار این نكته كه روسها هم مدتی است با این میهمانان ناخوانده درگیر هستند توجه دانشمندان را به سوی پاسخ متفاوتی رهنمون ساخت.

سازمانهای هوایی و فضایی دو قدرت شرق و غرب هریك كمیسیونهای ویژه ای را برای بررسی این موارد ترتیب دادند هدف اصلی این كمیسیونها پاسخ به دو سوال اصل بود نخست آنكه اجرامی كه رصد آنها توسط گروهی از افراد از طیفهای مختلف از كشاورز گرفته تا خلبانها و حتی برخی از فضانوران گزارش می شد آیا واقعا وجود دارند و اگر اینطور است منشا آنها چیست ؟ و دوم اینكه آیااین اجرام خطری برای امنیت ملی كشورها و در مرحله بعد زمین به بار خواهند آورد؟ یكی از این كمیسیونها در سال 1953 تاسیس شد و به بررسی دقیق تمام گزارشهای منتشر شده تا آن موقع پرداخت و در سال 1954 گزارش این كمیسیون منتشر شد در این گزارش سعی شده بود با دلایل علمی وجود یوفوها به چالش كشیده شود. اگرچه انتظار می رفت با انتشار این گزارش داستان بشقابهای پرنده پایان پذیرد اما سیل مشاهدات ادامه داشت و در نهایت در سال 1956 سازمان نیكاپ (NICAP) یا كمیته ملی تحقیقات پدیده های فضایی مسولیت تحقیق را بر عهده گرفت این كمیسیون با عضویت چندین مقام هوانوردی و اعضا سابق CIA تلاش داشت تا به توضیحی دقیق دست یابد.

در همان زمان پروژه معروف به كتاب آبی كه هدفش بررسی دقیق گزارشهای مربوط به این موارد بود آغاز شد و البته هیچگاه گزارش نهایی آن فرصت انتشار نیافت چراكه در 27 اوت 1966 به دلیل اختلالی كه در سیستم مخابرات پایگاه استرتژیك موشكهای قاره پیما در داكوتای شمالی و همزمان با رویت شیء پرنده ناشناسی رخ داد ، جانسون رییس جمهور وقت آمریكا را وادار كرد تا دستور تشكیل یك كمیسیون دیگر به سرپرستی ادوارد كندون را صادركند.. وی و همكارانش به بررسی بیش از 100 مورد از معتبرترین گزارشها پرداختند. اعضا این كمیسیون 60 نفره كه اعضا ان را تیمی از اخترشناسان ، مهندسان ، خلبانان و حتی روانشناسان تشیكل می دادند؛ سرانجام نتیجه این تحقیق را كه به گزارش كندون مشهور شد در 1000 صفحه و با تایید آكادمی ملی علوم امریكا ، منتشر كردند.

در این گزارش مفصل اعلام شده بود تمامی موارد بررسی شده در این گزارش دارای توضیحات علمی و قابل قبول بوده و ارتباطی با موجودات هوشمند فرازمینی یا فعالیتهای جاسوسی دیگر كشورها ندارند. در روسیه نیز داستان با عاقبتی مشابه مواجه شد. یك گروه 18 نفره به نام كمیسیون دایمی امور فضایی مسولیت بررسی این گزارشها را بر عهده داشت و پس از آن نیز كمیسیون علمی شوروی به بررسی دقیق آنها پرداخت و سرانجام اعلام شد كه بررسی تمام گزارشات رسیده نشان از آن دارد تمام اینموارد دارای منشا طبیعی بوده اند و هیچ موردی به صورت مشكوك باقی نمانده است.

این گزارش ها اگرچه با ذایقه علاقمندان ارتباط با موجودات فضایی سازگاری نداشت اما انجام آنها نشان از اهمیت یافتن این موضوع در بین اذهان علمی جامعه داشت اینك طبقه بندیهای گوناگونی برای این اشیا ناشناس انجام شده بود. گزارشهای معتبر در سه دسته با عنوان برخورد نزدیك از نوع اول تا سوم دسته بندی می شد. در برخورد نوع اول افراد تنها این اشیا را می دیدند ، در نوع دوم علاوه بر دیدار با آنها صدای این اشیا نیز به گوش می رسید و در برخورد نزدیك از نوع سوم علاوه بر دیدن سفاین بیگانه وشنیدن صدای آنها ملاقاتهایی نیز بین سرنشینان آن با زمینیان گزارش می شد.

اگرچه با گذشت زمان از تعداد این گزارش ها كاسته شد اما این به معنی متوقف شدن آنها نبود. هنوز بیش از یكسال از ادعای پزشكان فرقه" رائلی" مبنی بر موفقیت در شبیه سازی انسان نمی گذرد . اعضا این فرقه كه خبر این فعالیت آنها چندی پیش تیتر اول تمام خبرگزاریهای جهان بود خود را مرید مردی به نام "رائل" می دانند وی معتقد است در یكی از كوهنوردیهای هفتگی خود در آمریكا با موجودات فضایی ملاقات كرده و آنها به او اعلام داشته اند كه به زودی برای ملاقات دوباره به زمین بازخواهند گشت و ضمن آموزش روش كلونینگ انسان به او از او خواسته اند زمینه را برای بازگشت آنها آماده كند!

... در دوره جدید كه موج رویت بشقابهای پرنده به اوج رسید نام ایران نیز در بین كشورهایی قرا رگرفت كه نه تنها تعداد قابل توجهی گزارش از آن مخابره می شد بلكه تعدادی از گزارشهای مهم از نظر طرفداران وجود بشقابهای پرنده در ایران رخ داده بود . در این بین یكی از گزارشها اهمیت بیشتری داشت. شی ناشناس پرنده كه در بامداد روز 19 سپتامبر سال 1976 در تهران دیده شد. بر اساس گزارشی از این ماجرا كه در 31 اگوست 1977 منتشر شد ساعت 12:30 نیمه شب 19 سپتامبر تلفنهایی از منطقه شمیرانات به نیروی هوایی ارتش ایران زده می شود و طی آن گزارش رویت یك شی پرنده ناشناس در افق شمالی گزار ش می شود. دقایقی بعد برج مراقبت فرودگاه مهرآباد تهران حضور این جرم را در رادار خود تایید می كند و بلافاصله یك فروند هواپیمای شكاری به تعقیب آن بر می خیزد با نزدیك شدن هواپیما به این جرم سیستم رادیویی هواپیما از كار می افتد و جنگنده دوم به هوا بر میخیزد اما او نیز نمی تواند علی رغم مانورهای پیچیده پروازی به او نزدیك شود در پایان تعداد این اشیا از یك مورد به سه مورد افزایش یافته و سپس ناپدید می شوند.

اما بهار بشقابهای پرنده در ایران سالها بعد ازا ین تاریخ فرا رسید. شاید انتشار گزارشهایی پراكنده در این زمینه ادامه داشت اما داستان در پاییز 1369 به اوج رسید زمانی كه دكتر داریوش ادیب كه پیش از آن بیشتر به واسطه تدوین مجموعه چهار جلدی جواهر شناسی شناخته می شد كتابی با نام اسرار بشقابهای پرنده را ترجمه و منتشر كرد . این كتاب ترجمه داستانی به نام «COMMUNION - A true story »بود كه در واقع خاطرات نویسنده آن ویتلی استریبر از دزدیده شدنش توسط موجودات فضایی ( یك برخورد نزدیك نوع سوم و البته بسیار هیجان انگیز!!) به حساب می آمد اما پیشگفتار كوتاه داریوش ادیب بر این كتاب بیش از متن اصلی و طولانی آن مهم به نظر می آمد چراكه در آن ضمن یادآوری خاطره ای از ملاقات با پسری كه مدعی دیدار با بشقابهای پرنده در پارك جنگلی عباس آباد تهران بود تصاویری را كه وی از بشقابهای پرنده در تهران گرفته بود منتشر می ساخت .

تصاویری كه گفته شد در ماهنامه بشقابهای پرنده ( كه در آمریكا منتشر می شود ) نیز منتشر شده است. در همان سالها داریوش ادیب سلسله مقالاتی در روزنامه اطلاعات به عنوان یكی از روزنامه های پرمخاطب ایران منتشر كرد و در آن با ارایه شواهد زیاد سعی دراثبات حیات هوشمند فرازمینی و بشقابهای پرنده نمود. یكی از این موارد صورت فرعون مریخی بود كه بعدها توسط تصاویرفضاپیمای مدارگرد مریخ موسوم به MGS ماهیت اصلی آن مشخص شد. در تصاویر دقیق این تپه یك كیلومتری طبیعی هیچ نشانی از صورت انان نیست و فقط بر اثر بازی نور و وضوح كم تصاویر اول به این صورت دیده شده است .

مدتی بعد از موج اولیه ماهنامه نجوم به پاسخگویی به برخی از این شایعات پرداخت كه نتیجه ان مجموعه مقالاتی بود كه همراه با یك راهنمای عملی عكاسی از بشقابهای پرنده این موضوع را نه تنها رد، بلكه مطبوعات كشور را به دلیل انتشار چنین گزارشهایی مورد انتقاد قرار می داد. در این مقاله ها نشان داده شده كه چگونه مردم پدیده های نجومی و جوی را با اشیای ناشناس پرنده اشتباه می گیرند .همین طور توضیح داده شده كه چگونه حتی به كمك یك چراغ مطالعه می توان تصویری از یك بشقاب پرنده ساخت.

داستان بشقابهای پرنده در ایران برای چندین سال دوران آرامی را سپری كرد تا اینكه از اوایل دو سال گذشته و با مشاهده اشیا نورانی در برخی شهرها بار دیگر داستان از نو آغاز شد. اولین گزارشها از مرزن آباد و سپس بابل و مشكین شهر آغاز شد جایی كه گویها نورانی می توانست علاوه بر اینكه موجب وحشت اهالی شود حتی خسارات زیادی به جای گذارد این پدیده كه همزمان در برخی از كشورهای جهان هم رویت شد به سرعت مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه به زودی مشخص شد آذرگویهای گلوله ای كه یك پدیده نادر ولی شناخته شده است البته در مورد بابل گونه ای از تخلیه انرژی ژئو فیزیكی علت اصلی حادثه اعلام شد اما مشكین شهر نه تنها پایان داستان آذرخشهای گلوله ای را رقم زد آغاز فصل جدید بشقابهای پرنده نیز از همانجا آغاز شد.

25 و 26 فروردین ماه 1383 خبرگزاریها خبر مشاهده شی ناشناس نورانی را در آسمان مشكین شهر و اردبیل دادند بلافاصله صدا و سیما تصاویری كه توسط یك دوربین آماتوری از این اجرام تهیه شده بود منتشر ساخت و بدین ترتیب موج جدید آغاز شد خبرگزاری ایرنا در كمتر از 72 ساعت بیش از 6 خبر از رویت این اجرام در آسمان شهرهای مختلف ایران از مشكین شهر و اردبیل گرفته تا گنبد كاووس و تبریز و اراك و اشنویه و سنندج و ... منتشر كرد.

... گزارش اول از دوشی پرنده ناشناس در آسمان سخن می گفت كه تلالوئی با رنگهای مختلف داشتند و حركتهایی نامشخص در آسمان انجام می دادند هنوز در باره این گزارش نمی توان اظهار نظر كرد چراكه هیچ داده مشخصی از آن وجود ندارد اما در بقیه موارد با شی درخشان در افق جنوب غرب یا شمال غرب مواجه شدیم كه حتی از آن هم تصاویری تهیه و پخش شد. به غیر از گزارش اول كه مانند رویت بسیاری از اجرام پرنده اطلاعات ناقص و نامشخصی دارد برای بقیه پاسخ قاطعی وجود دارد. چیزی كه حتی باور آن نیز مشكل است كه چطور چنین شمار زیادی از مردم و رسانه ها به آن بی توجه بوده اند.

گزارش ایرنا از دیده شدن این شی در تبریز را مرور كنید :« تعدادى از شاهدان عینی گفتند یك شی نورانی را چهارشنبه شب درآسمان تبریز مشاهده كرده اند. به گفته آنان ، این شی كه طیف هایی از نورهاى قرمز، آبی و سبز از آن به سرعت ساطع می شده مقارن ساعت 30 / 20 چهارشنبه درجنوب آسمان تبریز در منطقه ولیعصر رویت شد... در طرفین این شی نورانی دو بازوى نورانی خط گونه وجود داشت. وى افزود این شی از سمت شرق به غرب با سرعتی بسیار كند و غیرمحسوس در حركت بود.»

ایرنا : 26 فروردین 1383 برابر با 14 آوریل2004

یك شی نورانی بار دیگر سه شنبه شب در ارتفاع پائین در ضلع جنوبی شهر گنبدكاووس دیده شد. به گفته منابع مردمی ، این شی از ساعت 20 تا22 و30 دقیقه در آسمان ظاهر شده و رنگ هاى مختلف از خود انعكاس می داد. این شی نورانی ، كم كم در آسمان ناپدید شد. دوشنبه شب نیز یك شی نورانی در ارتفاع پایین در ضلع جنوبی شهر گنبدكاووس مشاهده شده بود. "ایرنا" گزارش داده بود كه این شی به مدت 90 تا120 دقیقه در آسمان ظاهر شده و رنگ هاى مختلف از خود انعكاس می داد. از این شی نورانی ، دو نور جدا شده و كم كم در آسمان ناپدید شد»

آیا این توصیفها كه د رگزارش مشاهدات شاهدان عینی نیز نقل شده است شما را یاد بانوی زیبای منظومه شمسی نمی اندازد؟ زهره این روزها ازتربیع گذشته و به حالت هلالی خود نزدیك می شود به همین دلیل تقارن نورش در زمین كاملا یكسان نیست و همین امر باعث تشدید پراش نوری در یك جهت می شود ، پدیده ای كه شاهدان از ان به نام بازوهای اطرافش یاد كرده اند . حركت غیر محسوس شرق به غرب چیزی جز مشخصه آشكار ستارگان و البته سیارات نیست و به یاد داشته باشید كه در تمام گزارشها (منهای گزارش اول) این شی در افق غربی قرار دارد . علت تغییر رنگ زهره در هنگام غروب و در شهرها نیز پدیده جدیدی نیست آلودگی جوی و وجود ذرات معلق در جو زمین از یك سو و از سوی دیگر بازتاب گرمای جذب شده در طول روز از زمین در ساعات اولیه غروب باعث تشدید پراش نور این سیاره می شود .

البته این اولین باری نیست كه زهره مردم را به اشتباه انداخته است. رونالد ریگان رییس جمهور اسبق ایالات متحده (زمانی كه فرماندار یكی از ایالات آمریكا بوده است)یك شب كه از پنجره اتاق كا رخود نگاهی به بیرون انداخت نور خیره كننده ای را دید كه او را مستقیما زیر نظر گرفته بود بلافاصله جلسه شورای عالی امنیت ملی تشكیل شد و دستور بررسی پدیده صادر شد او فكر می كرد توسط هواپیماهای جاسوسی روسیه زیر نظر گرفته شده است غافل از اینكه به زهره می نگرد. در جریان جنگ جهانی دوم نیز بارها خلبانهای نیروی هوایی آمریكا در بازگشت از ژاپن به روی زهره آتش گشودند.

به هر حال عدم وجود نهادی معتبر كه وظیفه پاسخگویی به چنین مسایلی را( كه قطعا بعد از این نیز با آن روبرو خواهیم بود ) بر عهده داشته باشد كماكان احساس می شود. در حالی كه این موضوع با یك تماس ساده به مراكزی مانند انجمن نجوم ایران یا ماهنامه نجوم قابل توجیه برای رسانه ها بود.

اما آیا حل شدن معمای اشیا پرنده بهار 83 ایران به معنی بسته شدن كامل این پرونده در ایران و جهان خواهد بود . قطعا خیر. تا زمانی كه مسایل را از دریچه مربوط به ان بررسی نكنیم همواره احتمال رخ دادن موارد مشكوك اینگونه ای وجود دارد اگر ندانیم در اسطوره شناسی كهن نقش دایره در حال پرواز سمبلی باستانی است كه گاهی خود را در شكل ماندالای هندی و بودایی نمایان می سازد و گاهی به شكل محوطه معابد كهن، نخواهیم توانست توجیه شی پرنده نقش برجسته های كهن را درست درك كنیم و اگر فراموش كنیم كه در دید اساطیری تجلی امر مقدس با ظواهر وحشت همراه است ممكن خواهد بود توصیفی از تجلی یك امر مقدس را با مراحل فرود یك سفینه فضایی اشتباه بگیریم و اگر به خود اجازه دهیم بدون بررسی كامل همزمانیهای خاص را به یك پدیده مربوط كنیم ممكن خواهد بود اشتباههای سنگینی مرتكب شویم همانگونه كه برخی از فضانوردان هنگام گذر از جو زمین اثر حرارتی سفینه را با اشیا پرنده ناشناس اشتباه گرفتند و خلبانهایی كه بازتاب نور ابرها را با بشقابهای پرنده مهاجم.

نكته ای كه باید به طور خلاصه بر آن تاكید كرد آن است كه بحت ما مبتنی بر عدم وجود اشیایی موصوف به UFO كه حامل مسافرانی از سیارات دور دستند به معنی تایید این نظر نیست كه در كیهان حیات وجود ندارد. بحث آنجا است كه ما معتقدیم باید تنها بر اساس شواهد و مدارك علمی به توضیح و تبیین پدیده ها دست زد و انجا كه مدارك ما ناتوان از پاسخگویی به پرسشها می شود به جای سعی در ارایه توضیحات نامانوس بپذیریم كه در ان مورد ناآگاهیم و فعلا نمی توان در باب آن نفیا و اثباتا سخنی بگوییم. بسیاری از ما بر مبنای محاسبات ریاضی و منطقی و با درك مقیاسی از عالم هستی بر این باوریم كه در گوشه ای از این كیهان حیاتی حتی هوشمند وجود دارد. شاید به همین دلیل بیشترین تلاش ما در پیدا كردن این حیا ت و پاسخ به این سوال كهن انجام شده باشد طرح های عظیمی چون SETI به دنبال نشانه های احتمال حیاتند و پیش قراولان سفر به فراسوی منظومه شمسی با خود لوحی را حمل می كنند كه محل آغاز سفر آنها را نشان می دهد اما این اعتقاد به وجود حیات دلیل آن نمی شود كه زهره و یا هر پدیده آشنا یا نا آشنای دیگری را به جای سفینه ای فضایی به مردم معرفی كنیم موضوع بشقابهای پرنده بدون توجه به صحت و یا كذب بودن گزارشات ارایه شده و بدون توجه به ماهیت اصلی آنها، به عنوان پدیده ای روانی نیز قابل بررسی است كارل گوستاو یونگ در پژوهشی بنیادی در خصوص بشقابهای پرنده ( كه ترجمه ان به قلم جلال ستاری و با نام اسطوره ای نو ، نشانه هایی در آسمان منتشر شده است) یاد اور میشود كه ظهور و گسترش این پدیده به معنی بروز حادثه ای روانی در ضمیر ناخوداگاه انسان است كه ممكن است نشان از گونه ای آشفتگی روانی اجتماعی داشته باشد .

بشقابهای پرنده به عنوان اسطوره ای نو شكل گرفته اند و تا زمانی كه با سلاح خرد و تدبیر و استفاده از طیف وسیعی از دانشها به بررسی آنها نپردازیم مطمئن باشید هرروز در گوشه ای از آسمان نشانه ای ظهور خواهد كرد. شاید روزی سفیران تمدنی دور به دیدار ما بیاییند و اسطوره واقعیت پیدا كند اما تا ان زمان حق نداریم زهره و یا سایر پدیده های طبیعی را با آن جایگزین كنیم.نوشته شده توسط مهدی و محمد در سه شنبه 1 اسفند 1385 و ساعت 12:02 ب.ظ
ویرایش شده در سه شنبه 1 اسفند 1385 و ساعت 02:02 ق.ظ


لینک ثابت || نطرات [--]نوشته های قبلی...

لیلی

ادامه

ادامه

ادامه

اصطلاحات نجومی

اسکار

داستان پیدایش تسبیح و اقسام آن

بشقاب پرنده و فرقه ضاله رائل

ادامه موضوع بشقاب پرنده

بشقاب پرنده ها

بشقاب پرنده

مولوی

آلتای

ژرار


صفحات وبلاگ...

 

درباره وبلاگ

 وبلاگ من
ایمیل من
[yahoo]

نویسندگان

مهدی و محمد(83)

موضوعات

عمومی(1)
روانشناسی(3)
معرفی سایت(13)
جملات جالب(5)
معرفی کتاب(13)
یادگیری کامپیوتر(17)
آزاد(4)
داستان کوتاه(8)
اشعار شعرای بزرگ(11)
بشقاب پرنده(4)
نجوم(4)

آرشیو

  فروردین 1388 (1)
  تیر 1387 (3)
  اردیبهشت 1387 (1)
  فروردین 1387 (2)
  اردیبهشت 1386 (1)
  اسفند 1385 (5)
  بهمن 1385 (2)
  دی 1385 (3)
  آذر 1385 (4)
  آبان 1385 (10)
  مهر 1385 (4)
  شهریور 1385 (3)
  مرداد 1385 (14)
  تیر 1385 (1)
  خرداد 1385 (3)
  اردیبهشت 1385 (1)
  فروردین 1385 (1)
  اسفند 1384 (3)
  بهمن 1384 (15)
  دی 1384 (5)


لینکستان


لینکدونی

آرشیو لینكدونی


جستجوخبرنامه


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایحاد صفحه : -


 با تشکر از...

طراح قالب

All Powered By :
MihanBlog.com

mehmah.Mihanblog.com