تبلیغات
عمومی - اصطلاحات نجومی

اصطلاحات نجومی [نجوم , ]

 

1ـ آپكس، APEXـ در مفهوم لغوی به معنای رآس هر زاویه یا نقطه اوج است، ولی در ستاره شناسی به یك نقطه در صورت فلكی هركول (جاثی یا زانوزده) گفته می شود كه به نظر می رسد خورشید و سایر ستارگان مجاور، به سمت أن در حركت اند. در مسیر حركت زمین به دور خورشید نیز از واژه برای نامیدن یك نقطه در زمان معین در هر قسمت از مدار استفاده می كنند.

2ـ ألفا، ALPHAـ اولین حرف از 24 حرف الفبای یونانی است كه با علامت ( ) نشان داده می شود و كاربرد زیادی در نامگذاریهای علمی دارد. در ستاره شناسی برای نامیدن روشنترین ستاره هر صورت فلكی از این نماد به صورت پیشوند استفاده می كنند؛ به این معنا كه ابتدا حرف ألفا را می نویسند و سپس نام كامل یا اختصاری صورت فلكی را ذكر می كنند. مثلاً پرنورترین ستاره صورت فلكی دب اكبر (URSA-MAJOR) را به شكل (Um.آلفا)  نمایش می دهند. به هسته اتم هلیم كه دارای بار الكتریكی مثبت است و به مقدار فراوان در واكنشهای هسته ای در ستارگان تولید می گردد نیز آلفا یا اشعه آلفا گویند.

3ـ آنومالی، ANOMALY ـ زاویه ای است كه از أن برای توصیف حركت یك جسم در مدار بیضی شكل استفاده می شود. أنومالی به اشكال مختلفی تقسیم می شود كه عبارتند از : أنومالی حقیقی، أنومالی متوسط و أنومالی خارج از مركز ( به شكل نگاه كنید).

4ـ أنومالی حقیقی، TRUE ANOMALYـ زاویه مابین خط و اصل نقطه كانونی مدار بیضی شكل با جسم متحرك و محور بزرگ بیضی است كه با نماد (υ) نمایش داده می شود. با توجه به شكل 1 دیده می شود كه تصویر یك جسم متحرك در مدار بیضی شكل، همواره در مسیر دایره ای، با خط عمود بر محور بزرگ بیضی مشخص می گردد.

5 ـ أنومالی خارج از مركز،ECCENTRIC ANOMALY ـ پارامتر مفیدی است كه برای تبیین تغییر طول شعاع دایره محیطی به كار می رود و با (E) نشان داده می شود. به كمك زاویه أنومالی خارج از مركز می توان حركت جسم B را در یك مدار دایره ای نیز تعقیب نمود. أنومالی متوسط (M) زاویه میان خط (PF) و خط و اصل ( F) به یك جسم فرضی است. این جسم فرضی دارای یك چرخه مداری مشابه چرخه یك جسم حقیقی می باشد،اما مسیر خود را با یك سرعت زاویه ای ثابت طی می كند.

6 ـ ابر نواختر، SUPER NOVA ـ یك ستاره انفجاری است كه روشنی أن ناگهان تا یك میلیون درجه افزایش می یابد و هرگز كاملاً به روشنایی اولیه اش باز نمی گردد.

7 ـ اپسیلون، EPSILON ـ پنجمین حرف از الفبای یونانی با نماد (E) یا ( ε) است.

8 ـ اتا، ETA ـ هفتمین حرف از الفبای یونانی با نماد (H) یا (η) است.

9 ـ اتحادیه بین المللی نجوم، INTERNATIONAL ASTRO UNION NOMICAL ـ سازمانی با علامت اختصاری (IAU ) است كه در سال 1919 میلادی برای یكسان كردن فعالیت های ستاره شناسی بین المللی و به عنوان مكان ثابت دریافت اطلاعات نجومی تآسیس گردیده است و در حال حاضر حدود هشت هزار محقق ستاره شناس از سراسر دنیا در أن مشغول فعالیت اند.

10 ـ اثر داپلر، DOPPLER EFFECT ـ به أن اثر داپلر ـ فیروز نیز اطلاق می شود و نمایانگر تغییر ظاهری طول موج نور یا صوت به سمت ناظر حركت كند، أبی رنگ و چنانچه از ناظر دور شود، سرخ رنگ به نظر می رسد؛ بنابراین تغییر طیفی ستارگان سرخ رنگ أسمان شب، اگر به دلیل دمای سطحی نباشد، به خاطر اثر داپلر خواهد بود و نشان می دهد كه ستاره از ما دور می شود. چون حركت یك امر نسبی است حتی اگر ستاره ثابت باشد و ما از أن دور شویم باز هم به رنگ سرخ رؤیت خواهد گردید.

11ـ اثر زیمان، ZEEMAN EFFECT ـ وقتی خطوط طیفی در یك جسم ملتهب نشری به دلیل وجود میدان های قدرتمند مغناطیسی شكافته شوند، اثر زیمان پدید می أید. تغییر خطوط طیفی متناسب با تغییر میدان مغناطیسی است.

12ـ اختر شناس بصری، ASTRONOMER ـ كسی كه به كمك ابزار بصری ـ مانند تلسكوبهای شكستی یا بازتابی ـ به تعیین موقعیت اجرام سماوی و تحقیق درباره أنها می پردازد.

13 ـ اخترشناس رادیویی،RADIO ASTRONOMER ـ كسی است كه به كمك تلسكوپهای رادیویی به تحقیق و تفسیر امواج رادیویی رسیده به زمین می پردازد.

14ـ اخترشناسی، ASTRONOMY ـ دانشی است كه از اوضاع، حركات، فواصل نسبی و پدیده های فیزیكی و شیمیایی رخ داده در اجرام سماوی صحبت و بحث می كند.

15ـ اختر فیزیك،ASTROPHYSICS ـ دانشی است كه در مورد فرضیات فیزیكی پدیده های نجومی بررسی و تحقیق می كند.نوشته شده توسط مهدی و محمد در شنبه 24 فروردین 1387 و ساعت 10:04 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -


لینک ثابت || نطرات [--]نوشته های قبلی...

لیلی

ادامه

ادامه

ادامه

اصطلاحات نجومی

اسکار

داستان پیدایش تسبیح و اقسام آن

بشقاب پرنده و فرقه ضاله رائل

ادامه موضوع بشقاب پرنده

بشقاب پرنده ها

بشقاب پرنده

مولوی

آلتای

ژرار


صفحات وبلاگ...

 

درباره وبلاگ

 وبلاگ من
ایمیل من
[yahoo]

نویسندگان

مهدی و محمد(83)

موضوعات

عمومی(1)
روانشناسی(3)
معرفی سایت(13)
جملات جالب(5)
معرفی کتاب(13)
یادگیری کامپیوتر(17)
آزاد(4)
داستان کوتاه(8)
اشعار شعرای بزرگ(11)
بشقاب پرنده(4)
نجوم(4)

آرشیو

  فروردین 1388 (1)
  تیر 1387 (3)
  اردیبهشت 1387 (1)
  فروردین 1387 (2)
  اردیبهشت 1386 (1)
  اسفند 1385 (5)
  بهمن 1385 (2)
  دی 1385 (3)
  آذر 1385 (4)
  آبان 1385 (10)
  مهر 1385 (4)
  شهریور 1385 (3)
  مرداد 1385 (14)
  تیر 1385 (1)
  خرداد 1385 (3)
  اردیبهشت 1385 (1)
  فروردین 1385 (1)
  اسفند 1384 (3)
  بهمن 1384 (15)
  دی 1384 (5)


لینکستان


لینکدونی

آرشیو لینكدونی


جستجوخبرنامه


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایحاد صفحه : -


 با تشکر از...

طراح قالب

All Powered By :
MihanBlog.com

mehmah.Mihanblog.com