تبلیغات
عمومی - ادامه

ادامه [نجوم , ]

 

16ـ اختر فیزیكدان، ASTROPHYSICIANـ ستاره شناسی است كه پیرامون پدیده های فیزیكی اجرام سماوی ـ مانند امواج الكترومغناطیس در فضا، طیفها و مراحل هسته ای ستارگان و فرضیات گرانشی ـ تحقیق و مطالعه می كند.

17ـ اختفا،OCCULTATION ـ وقتی كه جرم نجومی بزرگی مابین جرم كوچكتر و ناظر زمینی قرار بگیرد، چون جلوی رصد جرم كوچكتر را می گیرد در اصطلاح می گوییم كه پدیده اختفا صورت گرفته، یعنی جرم مورد مشاهده در پشت جرم دیگر مخفی شده است. مثال بارز این پدیده، پنهان شدن یك یا چند ستاره در پشت ماه است.

18ـ اختلاف منظر، PARALLAX ـ هنگام مشاهده یك جرم أسمانی از دو محل مختلف، به نظر می رسد زمینه پشت سر أن جابجا می گردد. به زاویه ای كه از تلاقی خطوط دید ناظر در نقطه مورد رصد ایجاد می شود، اختلاف منظر گویند ( به شكل 2 دقت كنید) از اختلاف منظر برای تعیین فاصله جرم سماوی تا زمین استفاده می كنند.

19ـ استوای أسمانی، CELESTIALEQUATOR ـ فرض كنید خط استوا، محل برخورد یك صفحه بزرگ با كره زمین است. این صفحه از كره سماوی هم می گذرد و أن را به دو قسمت تقسیم می كند. چنین صفحه ای را كه موازی مدارات یا خطوط طول جغرافیایی زمین است، استوای اسمانی یا معدل النهار گویند.

20ـ اشعه فرابنفش، ULTRA VIOLET- RAY ـ نوعی اشعه نامرئی با طول موجی بین 10 تا 320 نانومتر( یك هزار میلیونیم متر یا متر) است كه در انتهای طیف أبی قرار دارد و به وسیله هوا یا لایه شیشه معمولی براحتی جذب می شود. درمنظومه شمسی، خورشید از قویترین منابع ارسال اشعه فرابنفش است و مقادیر فراوان و زیان آور آن توسط جو زمین جذب می گردد. در كوهستانها كه از ضخامت لایه های هوا كاسته می شود، تاثیر این اشعه بر روی پوست بدن بیشتر است.

21 – اشعه فروسرخ ، INFRARED-RAYS . مانند اشعه فرابنفش ، نامرئی است و طول موج آن اندكی از طول موج سرخ بلندتر می باشد و معادل 1/0 تا 100 میكرومتر ( یك میلیونیم متر یا 10 متر ) است . درنوار طیفی ، اشعه فروسرخ در بلندترین طول موجها قرار گرفته است .

22- اعتدالین ، EQVINOXES – حین تقاطع مداری كه ظاهراً خورشید در آسمان می پیماید با استوای سماوی در یك نقطه ، طول شب و روز در تمام نقاط زمین با هم برابر می شود . این تقاطع سالی دو مرتبه صورت می گیرد و به نقاط حاصل از این دو برخورد در اصطلاح ، اعتدالین گفته می شود . خورشید هر سال حدود اول فروردین و اول مهر در این نقاط است .

23- اعوجاج ، DISTORTION – نقصی در كیفیت و وضوح تصویر یك عدسی بر اثر گوناگونیهای مغناطیسی حوزه همگرا یا واگرای آن است . به عبارت دیگر وقتی اشكال در تراش یك عدسی روی می دهد ممكن است اعوجاج را سبب شود . این پدیده در ستاره شناسی وقتی روی می دهد كه یك جرم سماوی سنگین ، نور ستاره یا سحابی پشت سر خود را خم كند . حوزه گرانشی جرم سنگین خطوط طیفی را از یكدیگر جدا می كنند و هرچه میدان نیرو ، قویتر باشد این گسستگی بیشتر است ، به پدیده اخیر در اختر فیزیك نسبیتی اصطلاحاً « انتقال مكان اینشتین » یا « تغییر مكان اینشتین » گفته می شود .

24- امگا ، OMEGA – آخرین حرف از حروف یونانی است كه با علامت مشخصه * ** یا ** نمایش داده می شود . در ستاره شناسی سرعت زاویه ای مدار هر جرم سماوی را با نماد نشان می دهند .

25- انقلاب تابستانی ، SUMMER SOLSTICE - - باتوجه به توضیحات اصطلاح شماره 22 ، از ابتدای زمستان نیمكره شمالی كم كم به سمت خورشید متمایل می شود تا اینكه پس از شش ماه ، یعنی در ابتدای تابستان ، میزان كج شدگی آن به بالاترین حد خود می رسد . در این روز ساكنان اطراف عرض جغرافیایی ** درجه شمالی ، خورشید را درست بالای سر خود می بینند . آغاز تابستان را انقلاب تابستانی می نامند روز اول تابستان ، طولانیترین روز سال در نیمكره شمالی است .

26- انقلاب زمستانی ، WINTER SOLSTICE – پس از انقلاب تابستانی ،نیمكره جنوبی اندك اندك به سمت خورشید تمایل می یابد و نیمكره شمالی ، از خورشید دور می شود تا اینكه پس از شش ماه ، یعنی در ابتدای زمستان نیمكره شمالی ، میزان كج شدگی نیمكره جنوبی به بیشترین مقدار خود می رسد . در این روز ساكنان عرض جغرافیایی 2/1 23 درجه جنوبی ، خورشید را هنگام ظهر درست بالای سر خود مشاهده می كنند . این روز كوتاهترین روز نیمكره شمالی و بلندترین روز نیمكره جنوبی است . به آغاز زمستان در اصطلاح انقلاب زمستانی گویند .

27 – اوپسیلون ، UPSILON- بیستمین حرف از الفبای یونانی با نماد ******* است .

28- اوج خورشیدی ، APHELION – موضعی ازمدار یك سیاره را نسبت به خورشید دردورترین فاصله قرار دارد اوج خورشیدی می نامند .

29- اوج زمینی ، APOGEE OF EARTH - دورترین فاصله ماه نسبت به زمین را اوج زمینی گویند .

30 – اومیكرون OMICRON – پانزدهمین حرف از الفبای یونانی است كه با نماد ** نشان داده می شود .نوشته شده توسط مهدی و محمد در جمعه 6 اردیبهشت 1387 و ساعت 11:04 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -


لینک ثابت || نطرات [--]نوشته های قبلی...

لیلی

ادامه

ادامه

ادامه

اصطلاحات نجومی

اسکار

داستان پیدایش تسبیح و اقسام آن

بشقاب پرنده و فرقه ضاله رائل

ادامه موضوع بشقاب پرنده

بشقاب پرنده ها

بشقاب پرنده

مولوی

آلتای

ژرار


صفحات وبلاگ...

 

درباره وبلاگ

 وبلاگ من
ایمیل من
[yahoo]

نویسندگان

مهدی و محمد(83)

موضوعات

عمومی(1)
روانشناسی(3)
معرفی سایت(13)
جملات جالب(5)
معرفی کتاب(13)
یادگیری کامپیوتر(17)
آزاد(4)
داستان کوتاه(8)
اشعار شعرای بزرگ(11)
بشقاب پرنده(4)
نجوم(4)

آرشیو

  فروردین 1388 (1)
  تیر 1387 (3)
  اردیبهشت 1387 (1)
  فروردین 1387 (2)
  اردیبهشت 1386 (1)
  اسفند 1385 (5)
  بهمن 1385 (2)
  دی 1385 (3)
  آذر 1385 (4)
  آبان 1385 (10)
  مهر 1385 (4)
  شهریور 1385 (3)
  مرداد 1385 (14)
  تیر 1385 (1)
  خرداد 1385 (3)
  اردیبهشت 1385 (1)
  فروردین 1385 (1)
  اسفند 1384 (3)
  بهمن 1384 (15)
  دی 1384 (5)


لینکستان


لینکدونی

آرشیو لینكدونی


جستجوخبرنامه


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایحاد صفحه : -


 با تشکر از...

طراح قالب

All Powered By :
MihanBlog.com

mehmah.Mihanblog.com