تبلیغات
عمومی - ادامه

ادامه [نجوم , ]

 

31- باختر ، WEST- یكی از جهات چهارگانه اصلی است كه خورشید در آن جهت غروب می كند .

32- باران شهابی ، ID … - گاهی زمین ازمیان انبوهه بزرگی از شهابسنگها می گذرد . بسیاری از این انبوهه ها در مسیر قدیمی دنباله دارهای از میان حركت می كنند . هنگام برخورد زمین با این باقیمانده های سنگی نمایش شگفت آوری از رگبار شهابی رخ می دهد كه در مسیر های تقریباً موازی به زمین می رسند .

33- بازتاب ، REFLECTION- انعكاس پرتو نور را از هر سطح را بازتاب گویند و نسبت درصد نور بازتابیده از یك جسم سماوی – مانند یك سیاره – را به كل نوری كه بر آن تابیده شده است نسبت بازتاب نامند.

34- بتا ، BETTA- دومین حرف از حروف یونانی با نماد *** است كه در نامگذاری ستارگان قدر دوم هر صورت فلكی به كار می رود . به دومین نوع اشعه انتشار یافته از یك جسم رادیواكتیو نیز دراصطلاح ، بتا گویند .

35- برج ، SING- نزد بسیاری از مردم ، دوازده صورت فلكی از شهرت بسیاری برخوردارند كه درنواری محیط بر منظومه شمسی قرار دارند و مسیر ظاهری خورشید در طی یك سال از بین آنها می گذرد . این دوازده صورت فلكی به ترتیب عبارتند از : حمل ( فروردین ) – ثور ( اردیبهشت ) – جوزا ( خرداد ) – سرطان ( تیر ) – اسد ( مرداد )- سنبله ( شهریور ) – میزان ( مهر )- عقرب ( آبان )- قوس ( آذر )- جدی ( دی )- دلو ( بهمن )- حوت ( اسفند ) . به هر یك از این صور فلكی در اصطلاح ، یك برج اطلاق می شود .

36- بسامد ظاهری ، APPARENT FREQUENCY- سه عامل گرانش ، اثر داپلر ، و تغییر مكان زاویه ای یك ستاره رادیویی یا یك كهشكان موجب می شوند تا فركانس یا بسامد حقیقی تغییر كند و آنچه كه به زمین می رسد فركانس ظاهری می باشد .

37- بشقاب پرنده ، FLYING SAUCER – اجسام درخشان عجیبی كه از سرعت بالایی برخوردارند و به نظر می رسد از بیرون كهكشان آمده اند . در واقع اگر بخواهیم وارد بطن قضیه شویم باید احتمالاتی را كه موجب بروز چنین تصوری درما می نگرند ، بیان كنیم ، برخی ازمردم با دیدن شهابها –كه به سبب ورود به جو زمین و اصطكاك لایه بیرونی آنها با مولكولهای هوا مشتعل می شوند – به یاد اجسام پرنده ناشناخته یا بشقاب پرنده می افتند . دقیقاً معلوم نیست چرا لفظ بشقاب پرنده بین عموم رواج یافته است . گاهی هم سلولهای سطحی كره چشم می میرند و از توده خود جدا می شوند و در سطح خارجی آن شناور می گردند . مثلاً موقعی كه در حال استراحت به سقف اتاق چشم دوخته اید می بینید اجسامی مقابل شما وجود دارند كه با حركت مردمك چشم به این سو و آن سو می روند . به این سلولها فلوتر گفته می شود كه بعضی از مردم آنها را در شب با انعكاس نور شدید مصنوعات زمینی ، بشقاب پرنده تصور می كنند . جدا از این تصورات و بر اساس قراین موجود و اطلاعات باارزشی كه سفینه های« مسافران دریا » یك و دو – VOYAGERS- امروزه در اختیار دانشمندان زمینی قرار داده اند ممكن است نوعی حیات در محدوده صورت فلكی دب اكبر یا در كهكشان زن به زنجیر بسته شده ( امراه المسلسله ) وجود داشته باشد كه در هر حال صدها سال نوری دورتر از ما هستند . یعنی چنانچه این موجودات زنده هوشمند به تكنولوژی سرعت نور دست یافته باشند باز صدها و بلكه هزاران سال طول می كشد تا به زمین و منظومه شمسی ما برسند . با این حال آیا عقلانی است كه تصور كنیم این موجودات پس از تحمل رنج وسختی این سفر طولانی صرفاً برای مانوردادن یا ناپدید شدن در مقابل چشمان ما به زمین مسافرت می كنند ؟

38 – بعد RIGHT ASCENSION – به فاصله زاویه ای میان یك جرم سماوی و دایره ساعتی مبدأ (نصف النهار آسمانی ) بعد گویند كه در طول استوای آسمانی (معدل النهار) از صفر تا سیصد و شصت درجه یا صفر ساعت تا بیست و چهار ساعت از مشرق به مغرب اندازه گیری می شود . زاویه ساعتی یا بعد همانند طول جغرافیایی روی كره زمین است .

39 – بقای اندازه حركت ، CONSERVATION OF MOMENTUM –یك قانون فیزیكی است كه بیان می دارد : از انجا كه تغییرات حركتی یك جسم یا نیروی برآیند وارد بر آن متناسب است ، هر گاه برآیند نیروهای خارجی وارد بر یك دستگاه صفر باشد اندازه حركت برداری كل دستگاه ثابت می ماند . حاصلضرب جرم در سرعت یك جسم را اندازه حركت می نامند .

40 – بقای انرژی ، CONSERVATION OF ENERGY – یكی از مهمترین قوانین فیزیك است كه بر مبنای آن چنانچه انرژی از یك نوع به نوع دیگری تبدیل شود درست است كه تغییر ماهیت می دهد ، اما مقدار آن همیشه ثابت می ماند . مثلاً اگر شهابسنگی با جرم و سرعت معین وارد جو زمین شود به دلیل اصطكاك با مولكولهای هوا می سوزد و ظاهراً از بین می رود ؛ در حالی كه اگر جرم یك جسم را معیاری از محتوای انرژی آن بدانیم متوجه خواهیم شد كه در این رویداد ، انرژی مكانیكی حاصل از حركت جرم سماوی به انرژی گرمایی حاصل از نیروی اصطكاك تبدیل شده ولی مقدار آن ثابت مانده است .

41- بیناب ، SPECTRUM - همان لفظ فارسی ((طیف)) است . در اواسط قرن نوزدهم معلوم گردید كه هر عنصر شیمیایی ، طیف مربوط به خود را دارد و اگر عنصری را تا دمای التهاب گرم كنیم پرتوهایی با طول موج های مختلف – ولی معین – گسیل می كند . حال اگر این عنصر بین ناظری از زمین و ستاره سفید ملتهبی قرار گیرد می تواند پرتوهای صادره از ستاره را در همان طول موج های دمای التهاب خود جذب كند و به ما نشان دهد كه ستاره گسیل كننده دارای این نوع عنصر می باشد . از این خاصیت برای عمل طیف سنجی استفاده می شود . طیف نور سفید آمیزه ای از هفت طول موج مختلف است كه با عبور پرتو نور از یك منشور شیشه ای ساده به راحتی می توان آنها را مشاهده كرد . طیف یا بیناب به ستارگان ، ما را در شناسایی عناصر موجود در هر ستاره یاری می دهد و به كمك آن می توان مراحل تكوینی جرم ملتهب را از آغاز تا پایان شناسایی نمود .نوشته شده توسط مهدی و محمد در شنبه 8 تیر 1387 و ساعت 11:06 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -


لینک ثابت || نطرات [--]نوشته های قبلی...

لیلی

ادامه

ادامه

ادامه

اصطلاحات نجومی

اسکار

داستان پیدایش تسبیح و اقسام آن

بشقاب پرنده و فرقه ضاله رائل

ادامه موضوع بشقاب پرنده

بشقاب پرنده ها

بشقاب پرنده

مولوی

آلتای

ژرار


صفحات وبلاگ...

 

درباره وبلاگ

 وبلاگ من
ایمیل من
[yahoo]

نویسندگان

مهدی و محمد(83)

موضوعات

عمومی(1)
روانشناسی(3)
معرفی سایت(13)
جملات جالب(5)
معرفی کتاب(13)
یادگیری کامپیوتر(17)
آزاد(4)
داستان کوتاه(8)
اشعار شعرای بزرگ(11)
بشقاب پرنده(4)
نجوم(4)

آرشیو

  فروردین 1388 (1)
  تیر 1387 (3)
  اردیبهشت 1387 (1)
  فروردین 1387 (2)
  اردیبهشت 1386 (1)
  اسفند 1385 (5)
  بهمن 1385 (2)
  دی 1385 (3)
  آذر 1385 (4)
  آبان 1385 (10)
  مهر 1385 (4)
  شهریور 1385 (3)
  مرداد 1385 (14)
  تیر 1385 (1)
  خرداد 1385 (3)
  اردیبهشت 1385 (1)
  فروردین 1385 (1)
  اسفند 1384 (3)
  بهمن 1384 (15)
  دی 1384 (5)


لینکستان


لینکدونی

آرشیو لینكدونی


جستجوخبرنامه


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایحاد صفحه : -


 با تشکر از...

طراح قالب

All Powered By :
MihanBlog.com

mehmah.Mihanblog.com