تبلیغات
عمومی - ادامه

ادامه [نجوم , ]

 

42- بین ستاره ای ، INTERSTELLAR - موادی هستند كه در كهكشانها ، بین ستارگان منفرد با فاصله چندین سال نوری از هم قرار گرفته اند . در كهكشان ما – راه شیری – مواد بین ستاره ای تنها یك دهم جرم تمام ستارگان را شامل می گردند . ایم مواد عموماً شامل ابرهای تیره گاز و غبار هستند و طیف سنجی آنها نشان می دهند كه توده گازی ، از هیدروژن یونیزه شده ، هیدروژن طبیعی ، توده های ذره و اجتماعات بزرگتر غبار ناشی از انفجار نواختران و سایر اجرام سماوی تشكیل شده است .

43- بین الطلوعین ،TWILIGHT - در شبهای تابستان كه هوا صاف ، بدون ابر گرم و مساعد برای استراحت در پشت بام منزل است صبح دم قبل از بالا آمدن خورشید می توانید قسمتی از آسمان شب را كه خورشید از آن قسمت بالا می آید ببینید ؛ روشنایی شگفت انگیز آبی و سفید كه نوید شروع روزی نو را می دهند . هنگام غروب نیز پس از اینكه آخرین لبه های قرص نورانی ستاره منظومه شمسی ما در افق ناپدید می شود ، آسمان افق مانند در یایی از خون به رنگ سرخ تند و تبعات طیف سرخ در می آید و آغاز شب را خبر می دهد . بین الطلوعین حالتی است قبل از طلوع خورشید و بعد از غروب آن كه به دلیل تفرق (پراكندگی) نور در لایه های هوا اتفاق می افتد .

44- بیوسفر ، BIOSPHER – به معنای ((زیست كره)) یا ((زیست سپهر)) است كه در اصطلاح به هر كره ای كه آثاری از حیات بر آن باشد اطلاق می گردد . در منظومه شمسی تنها سیاره ای كه بیوسفر فعال و زنده دارد ، كره زمین است . حتی در مریخ نیز كه زمانی سرشار از حیات تصور می شد هیچ ارگانیسم زنده ای وجود ندارد .

45- پارسك ، PARSEC – مخفف كلمات پارا لاكس به معنای اختلاف منظر و ثانیه است و واحد مسافت می باشد . یك پارسك فاصله نقطه ای در فضا است كه زاویه اختلاف منظری آن تا منظومه شمسی برابر با یك ثانیه قوسی باشد . چون میزان روشنایی و قدر ظاهری ستارگان به دلیل فواصل مختلف آنها از ناظر زمینی مقیاس ثابتی نداشت ستارشناسات بر آن شدند تا همه اجرام ستاره ای را به یك فاصله ثابت ببرند و سپس به تعیین میزان روشنایی و قدر آنها بپردازند . قدری كه بدین ترتیب محاسبه می شود قدر مطلق نام دارد كم در شماره 204 این مجموعه در باره آن شرح می دهیم . البته چون واحد پارسك ، واحد بزرگی برابر با 1/30 میلیارد كیلومتر یا 26/3 سال نوری و یا 265/206 واحد نجومی است می توان از آن برای تعیین فواصل حقیقی اجرام سماوی نیز استفاده كرد (به شكل 4 دقت كنید) .

46- پراش نور ، DIFFRACTION OF LIGHT – یك پدیده فیزیكی است كه نور حین عبور از یك شكاف باریك یا یك سوراخ كوچك از خود نشان می دهد و در نتیجه آن ، نوارهای تاریك و روشن متناوب ایجاد می گردد .

47- پراكندگی ریلی ، SCATTERING OF RAYLEIGH - در سال 1882 رابرت جی . اس . لرد ریلی ، فیزیك دان انگلیسی در آزمایشهای خود فهمید كه چگالی نیتروژن هوا از چگالی نیتروژنی كه از مواد شیمیایی دیگر بدست می آید بیشتر است . با استفاده از روش طیفنمایی وقتی كه پس از خارج كردن نیتروژن هوا گاز باقیمانده را گرم كردند و به بررسی طیف آن پرداختند گروه جدیدی خطوط روشن در طیف دیده شد ؛ بدین ترتیب گاز بیاثر آرگون كشف گردید .

روشنایی ضعیفی كه سرتار آسمان شب را حتی در غیاب ماه فرا می گیرد دلیلی بر وجود گاز های غیر عادی در طبقات بالاتر جو زمین است مقدار نوری كه سبب این روشنایی می شود ، به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از نور ستارگان است ، اما به قدری پراكنده می باشد كه جز به وسیله ابزارهای دقیق تور سنجی قابل اندازه گیری نیست . گاز های غیر عادی طبقات فوقانی جو – كه به آنها اشاره كردیم – در واقع اكسیژن و نیتروژن یك اتمی هستند كه بر اثر تابش های پر انرژی خورشید كه مولكول ها را به اتم های منفرد می شكنند در جو بالا تولید می شوند . بنابراین می توان نتیجه گرفت كه روشنایی شب كه در اصطلاح به آن پراكندگی ریلی اطلاق می شود بر اثر تركیب مجدد اتمهایی كه در روشنایی روز به دلیل تابش پر انرژی خورشید از حاللت مولكولی خارج شده بودند ایجاد می شود و این نور پراكمده حاصل بازگشت الكترونها به مدار اولیه خود و پس دادن فوتون های نور به محیط – یعنی آسمان شب – است . بر طبق نظریه لرد ریلی اتم ها و مولكول های هر گاز نور را با بازده ای مشخصی كه با توان چهارم طول موج نسبت عكس دارد پراكنده می كند .

48- پسی ، Psi – بیست و سومین حرف از الفبای یونانی است كه با نماد (( )) یا (( )) مشخص می گردد . .

49- پلاریزاسیون ، POLARIZATION – پلاریزاسیون یا ((قطبش نور)) در اصطلاح به عملی گفته می شود كه در آن راستای انتشار و ارتعاش امواج – بخصوص نور – را در یك صفحه قرار می دهند . به عبارت بهتر هنگام عبور یك موج عظیم از فضا اگر بتوانید با قرار دادن فیلتر ها (صافی ها) ی بخصوص راستای انتشار این امواج را ثابت نگه داریم ، امواج مزبور از این پس فقط از همان نوع صافی عبور خواهند كرد و از صالفی های دیگر كه ساختمان بلوری دیگری دارند عبور نمی كنند و جذب می شوند . علت اینكه برخی عینك ها خیلی تیره یا شبیه به آینه به نظر می رسند نیز این است كه سطح شیشه آ را با یك لایه از رنگ مخصوصی كه نقش صافی را بازی می كند می پوشاند و نور حین عبور از آن پولاریزه یا قطبی می شود و در بازتاب از داخل عینك – كه دلیل اساسی شفافیت یك شیشه است – نمی تواند از صافی عبور كند و در نهایت نوری از پشت شیشه به چشم ما نمی رسد ؛ بنابراین عینك را تیره می بینیم .

عمل قطبش در ستاره شناسی كاربرد زیادی و به ما كمك می كند تا اطلاع بیشتریی در خصوص امواج الكترومغناطیس صادره از ستارگان بدست آوریمنوشته شده توسط مهدی و محمد در جمعه 14 تیر 1387 و ساعت 01:07 ق.ظ
ویرایش شده در جمعه 14 تیر 1387 و ساعت 12:07 ق.ظ


لینک ثابت || نطرات [--]نوشته های قبلی...

لیلی

ادامه

ادامه

ادامه

اصطلاحات نجومی

اسکار

داستان پیدایش تسبیح و اقسام آن

بشقاب پرنده و فرقه ضاله رائل

ادامه موضوع بشقاب پرنده

بشقاب پرنده ها

بشقاب پرنده

مولوی

آلتای

ژرار


صفحات وبلاگ...

 

درباره وبلاگ

 وبلاگ من
ایمیل من
[yahoo]

نویسندگان

مهدی و محمد(83)

موضوعات

عمومی(1)
روانشناسی(3)
معرفی سایت(13)
جملات جالب(5)
معرفی کتاب(13)
یادگیری کامپیوتر(17)
آزاد(4)
داستان کوتاه(8)
اشعار شعرای بزرگ(11)
بشقاب پرنده(4)
نجوم(4)

آرشیو

  فروردین 1388 (1)
  تیر 1387 (3)
  اردیبهشت 1387 (1)
  فروردین 1387 (2)
  اردیبهشت 1386 (1)
  اسفند 1385 (5)
  بهمن 1385 (2)
  دی 1385 (3)
  آذر 1385 (4)
  آبان 1385 (10)
  مهر 1385 (4)
  شهریور 1385 (3)
  مرداد 1385 (14)
  تیر 1385 (1)
  خرداد 1385 (3)
  اردیبهشت 1385 (1)
  فروردین 1385 (1)
  اسفند 1384 (3)
  بهمن 1384 (15)
  دی 1384 (5)


لینکستان


لینکدونی

آرشیو لینكدونی


جستجوخبرنامه


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایحاد صفحه : -


 با تشکر از...

طراح قالب

All Powered By :
MihanBlog.com

mehmah.Mihanblog.com